PARFÉMY

Snad každý z nás má rád kolem sebe krásnou vůni, která Vám dokáže rázem změnit náladu k lepšímu.

Vůně se dělí především na dámské, pánské a unisex. Další dělení vůní vychází z koncentrace vonných složek, která zpravidla určuje jejich sílu, trvanlivost i hodnotu vyjádřenou cenou. Vůně jsou vyráběny v několika koncentracích parfémovaných olejů, přičemž platí, že čím je vůně koncentrovanější, tím déle a více voní. Parfémy obsahují nejvíce parfémových olejů, tedy mezi 15 až 40%, a jejich výdrž může být více než 24 hodin. Koncentrace parfémových olejů parfémovaných vod je mezi 8 až 15% a jejich výdrž se pohybuje mezi 8 až 12 hodinami. Toaletní vody jsou nejčastěji se vyskytující koncentrací, tedy mezi 6 až 8%, a jejich výdrž se pohybuje mezi 5 až 8 hodinami. Nejnižší výdrž a jemnou vůni nabízejí kolínské vody, vlasové mlhy a tělové závoje.

Zajímavost: Věděli jste, že jsou čichové smysly přímo spojeny s amygdalou, to je část mozku, jež je považována za centrum emocí? Je prokázáno, že vůně dokáží vyvolat okamžitou emocionální reakci. Tak například grapefruit pocitově zeštíhluje, jarní květiny omlazují… A to je další důvod, proč se vůněmi obklopovat. Hlavní ale je, aby se zamlouvaly svým nositelům, a právě z toho je třeba vycházet při výběru. Další zajímavostí je to, že slovo parfém pochází z latinského per fumum, což v překladu znamená „prostřednictvím kouře“. Toto slovní spojení odkazuje na původní způsob výroby parfémů, kdy se jemný sprej vytvářel z hmotné substance. Jistě jste si také všimli toho, že jedna vůně voní na různých lidech jinak. Je to především tím, že každý máme odlišnou hodnotu pH a typ pleti.

Na den jsou vhodné spíš toaletní vody, na večer a slavnostní chvíle parfémované vody a parfémy. K létu náleží svěží vůně květinové a ovocné, zejména citrusové. K zimě zase naopak patří vůně těžší, orientální, dřevěné a kořeněné.

Hlava, srdce, základ…

Stavba vonného doplňku se obvykle rozděluje na tři vrstvy. Zatímco horní vrstva, parfémová hlava, upoutá pozornost a vydrží vonět několik minut, střední vrstva- srdce voní celé hodiny. Základ, spodní vrstvu, Vy i vaše okolí budete cítit pěkně dlouho, například na oblečení, třeba i několik dnů. 

Vůně se snažte skladovat v chladu a otevřené spotřebovat zhruba do 1 roka.

Vůně je důležitým dámským i pánským doplňkem, ať už v podobě toaletní vody, parfémové vody či parfému. Dárkem v podobě vůně potěšíte i Vaše blízké, ať už o Vánocích, narozeninách, různých výročích či jiné příležitosti.

mk extreme rush inst 1
Akce Tip
2 499 Kč –24 %
1 899 Kč

Dynamická vůně pro moderního muže- dobrodruha, který dokáže nemožné. Nová vůně MICHAEL KORS Extreme Rush eu de Toilette 5TWK-01 je esencí adrenalinu z dobrodružství....

Kód: 941
mk extreme rush inst 1
Akce Tip
1 899 Kč –22 %
1 489 Kč

Dynamická vůně pro moderního muže- dobrodruha, který dokáže nemožné. Nová vůně MICHAEL KORS Extreme Rush eu de Toilette 5TWL-01 je esencí adrenalinu z dobrodružství....

Kód: 935
2 položek celkem